Balatarin پناهندگان ایرانی در ترکیه
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 

اطلاعیه کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیبنا بر بی تفاوتی کمیساریای عالی پناهندگان در مقابل سرنوشت پناهندگان کرد ایرانی موسوم به شمال عراق تعداد زیادی از دستان ما به ناچار یا به عراق برگشته یا ریسک رفتن راه قاچاق را برای نجات خود از این بلا تکلیفی که یوئن مسببش هست را به جان خریده اند.
با کمال تاسف تعدادی از این دوستان ما در حین عبور از مرز ترکیه به یونان توسط نیروهای مرزبان ترک دستگیر شده اند. و هیچ اطلاعی از وضعیت انان در دست نیست.این در صورتی هست که احتمال دیپورت این دوستان به ایران بدهی میشود. بدینوسیله بنام کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه از تمام سازمانهای مدافع حقوق بشر و تمام  تشکلهائی که میتوانند در راستای ازادی این دوستان اقدام کنند خواهشمندیم هر چه سریعتر اقدام اقدام کنند.
کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه


طبق گزارش رسیده از شهر نیده تمام ۸ کیس شمال عراق که در این شهر ساکن بودند از جانب کمیساریای عالی پناهندگان rrf شده اند.بدینوسیله بنام کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه به تمام این دوستان تبریک میگوئیم و کماکان ارزومندیم که تمام پناهندگان کرد ایرانی موسوم به شمال عراق در ترکیه هم بزودی از طرف کمیساریای عالی پناهندگان در ترکیه مصاحبه کشوری شوند.
کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه

۲۵/۱۰/۲۰۰۵


و پناهجوی کرد ایرانی از سه روز پیش در مقابل دفتر سازمان ملل در آنکارا اعتصاب غذا کردند  
ساعت پیش ۱۰:۵۰ ]
گروهی ازپناهجویان کرد ایرانی در ترکیه که حدودا هزار نفر هستند، گفتند بعد از چهارسال بلاتکلیفی هنوز کمیسریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان وضع آنها را روشن نکرده است. جعفر جفاکش یکی از پناهجویان اعتصابی در مصاحبه با رادیوفردا می گوید قبلا در اردوگاهی ار عراق بود ومدت است. وی می افزاید مدت دو سال است قبول گرفته ام و چهار سال است در ترکیه هستم و مدت 22 سال در اردوگاهی در رمادی در عراق به سر برده است. پناهندگان می گویند دفتر سازمان ملل در عراق طی چهار سال آینده برای آنها کاری از پیش نبرده است. شاهین بغدادی، عضو کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه در مصاحبه با رادیوفردا می گوید هیچ اقدامی برای این تعداد از پناهندگان صورت نپذیرفت واینها زندگی را در شرایط سخت وبحرانی طی می کنند و ترکیه برای آنها به دوزخی تبدیل شده است. 
 (rm) صدا | (wma) صدا [ 2:34 mins 
گزارشی در مورد جلسه نمایندگان پناهندگان کرد ایرانی و کاربدستان یوئن در انکارا

همانطور که مطلع هستید مدت چند روز پیش ملاقاتی میان نمایندگان پناهندهای کرد ایرانی موسوم به شمال عراق و کاربدستان یوئن در انکارا صورت گرفت.
این جلسه همانگونه که در اطلاعیه قبلی ذکر گردید حاوی هیچ خبر تازه و امیدوارکننده برای این پناهندگان نبود.در اصل میتوان گفت که هم یوئن هم وزارت کشور ترکیه هنوز نتوانسته اند در مورد انتقال این پناهندگان به نتیجه برسند و کماکان هیچ جوابی برای این عده از پناهندگان در ترکیه ندارند.جز اینکه پناهندگان را به صبر دعوت کنند.
در این جلسه دو طرف یوئن و وزارت کشور ترکیه به این عده از نمایندگان اعلام کردند که اقامت قانونی انها در ترکیه به مدت ۶ ماه دیگر تمدید شده است.در ضمن اعلام نمودند که تعداد ۲۵ کیس از این ۴۷۰ کیس از طرف دولت ترکیه ارارف شده و به زودی از ترکیه خارج می شوند.ولی هنوز مشخص نشده که این ۲۵ کیس به جز ۱۲ کیس پزشکی شامل چه کیسهای میشود.در هر حال ما از انتقال این تعداد از پناهندها را به شرطی که راهکاری برای انتقال کل پناهدها باشد را مثبت تلقی میکنیم.در مورد پرداخت کمک ماهانه به پناهندها کاربستان یوئن اعلام نمودند که هراز چندگاهی کمک خواهد شد که این در صورتی است که یوئن موظف هست هر ماه این کمکهارا به پناهندها بکند. از طرف نماینده وزارت کشور به نمایندها اعلام شد که انها یتوانند کودکانشان را در مدرسه های ترکیه ثبت نام کنند غافل از انکه برای هر پدرومادر که بخواهد فرزندش را در مدرسه ای در ترکیه ثبت نام کند در ماه حداقل ۱۰۰ دولار هزینه بر میدارد که این برای ۹۰/۰ از این خانوادها غیر ممکن هست و یوئن موظف هست که هزینه تحصیل این بچه ها رابپردازد. در کل این نشست پناهندگان را بیشتر دچار یاَس و نا امیدی کرد. حال بعد از مشخص شدن نتیجه این نشست کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه در نظر موج تازه ای ازتحرکات را چه در میان پناهندگان در ترکیه چه در خارج از ترکیه اغاز نماید.از این رو از چند روز پیش در حال تدارک و گفتگو با کمیته پناهندگان کرد ایرانی در سویس سوئید برای موج جدید این اعترض فراگیر در اروپا و امریکا و کاندا و استرالیا هست.ما تلاش داریم مشکل پناهندگان کرد ایرانی را از طریق کمیته های حمایت از پناهندگان کرد ایرانی که در اکثر کشورها تاسیس شده به جریان در بیاریم و ایجاد یک کمپین بزرگ جهانی یوئن را برای انتقال هر چه سریعتر این پناهندگان مجبور سازیم.همکنون تمامی اعضای این کمیته در حال تدارک این کمپین هستند.در اخر لازم میدانم که پناهندهای کرد ایرانی را مطلع سازیم که نا امیدی انها بیشتر به نفع یوئن و به زیان خود پناهندهاست.ما پناهندها را به اتحاد و انسجام هر بیشتر و اعتراضهای دست جمعی و فراگیر در هماهنگی با اعتراضاتی که در حمایت از خود ما در سراسر اروپا و امریکا و... صورت میگیرد فرا میخوانیم. در اخر میخواستیم ۱ سوال از نماینده فدارسیون در ترکیه کنم ؟شما که دیگران رابه لقبهای که شایسته و برازنده خودتان است معرفی مینکید لطفا پاسخ بدید تا به حال چندین تحسن در مقابل در یوئن انکارا صورت پذیرفته شما که به ادعای خودتان موافق تحسن و اعتراض انهم در قالب شعار هستید چند بار شرکت نموده اید؟ باور کنید که اگر ۱ بار هم شرکت کرده باشید من به حقانیت شعارهای شما باور میکنم.
۲. لازم میدانم از خانم نازیلا سئوال فرمائید در تحسنی که در مقابل در یوئن با حضور ۱۵۰ پناهنده معترض وقتی خانم نازیلا خود را به عنوان نماینده فدارسیون معرفی نمودند بر خورد ۱۴۹ پناهنده معترض با ایشان چطور بود واین خانم چطور تاوان دغلبازی و کلاهبرداریهای شما را پس داد به طوری که شخص خانم نازیلا به شخصیت کاذب و چهره بدنام و کریح شما در حضور بیش از ۵۰ نفر اعتراف کرد . لازم میدانم در این مورد حتما با خانم نازیلا نماینده خودتان در انکارا صحبت کنید.
۳.
در مورد رادیو فردا صحبت کردی.واقعا متاسفم که دست شما برای رادیو فردا رو شد و دیگر برای شما ارزشی قابل نیستند.چون همین ۱ سال پیش بود که شخص شما در این رادیو با قاطعیت اعلام نمودید که کل پناهندگان شمال عراق تا ۶ ماه دیگر از ترکیه خارج میشوند و به کشور ۳ انتقال مییابند و ان را هم به استنادادت کاذبی که همان ۱ سال پیش مورد تمسخر کلیه پناهندگان قرار گرفتی.
دیگر بیش ز این قلقلک نمیدم چون به خوبی برای همه مشخص شده که حضرت عالی روی سنگ پای قزوین را سفید کرده ای.
کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه


اطلاعیه کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه

یوئن ترکیه با یک برنامه از قبل پیش بینی شده و ترتیب دادن یک جلسه سوری و نداشتن هیج جوابی برای نمایندهای پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه عملاً تمام این پناهندها را نسبت به خروجشان از ترکیه به یک کشور دیگر بعنوان پناهنده و زیر نظر یوئن نا امید کرد.و فضای را که سیاست اصلی خودشان بود یعنی ترک کردن خاک ترکیه توسط خود پناهندگان را به مرحله اجرا گذاشت. طی این مدت متاسفانه تعداد زیادی از پناهندگان کرد ایرانی از روی ناامید شدن از کمیساریای عالی پناهندگان یا به عراق برگشتند یا قاچاق از ترکیه به یونان رفته.وتعدادی هم در تدارک برگشتن به عراق یا رفتن به یونان هستند.لازم میدانیم به تمام پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه اعلام کنیم که رفتن از ترکیه دقیقا به هدف رساندن یوئن هست.و به ضرر سایر پناهندگانی که توان رفتن و موقعیت برگشتن به عراق را ندارند.ما میتوانیم به جای رفتن بمانیم و با ادامه مبارزه پیگیر خودمان با این سیاست ضد پناهندگی که کمیساریای عالی پناهندگان در مقابل ما پناهندگان  سیاسی کرد ایرانی در پیش گرفته مبارزه کنیم و با تلاش و مبارزه پیگیر به نتیجه برسیم. در اخر از کلیه پناهندگانی که به صورتی فکر ترک خاک ترکیه را دارند خواهشمندیم که تجدید نظری بکنند و جان خود و خانواده شان در معرض خطر راه قاچاق و در اخر دیپورت به ایران قرار ندهند.
کمیته پناهندگان کرد ایرانی در ترکیه
۲۶/۹/۲۰۰۵


گزارش و نتیجه اعتراض گروهی بیش از 150 تن از پناهندگان کرد ایرانی در آنکارا

دیروز بیش از 150 تن از پناهندگان در آنکارا در مقابل درب اداره UNHCR  جهت مطالبه خواسته هایشان، دست به حرکتی اعتراضی به شیوه مسالمت آمیز زدند. تجمع به دنبال اهمال و سیاست درانزوا قرار دادن این گروه از جانب UNHCR صورت گرفت که به مدت 4 سال از ابتدایی ترین حقوق خویش محرومند. تجمع دوشنبه 6 ژوئن 2005 از ساعت 30/8 بامداد شروع شد و تا ساعت 2 بعد ازظهر ادامه داشت،  که در پی مداخله نیروهای امنیتی و پلیس ترکیه خاتمه یافت.

این 150 پناهنده جزو گروه 1200 نفری هستند که در سالیان 2001، 2002 و 2003 از شمال عراق و به دنبال متوقف شدن کار UNHCR در اربیل و سلیمانیه و نفوذ نیرو و عاملان تروریستی جمهوری اسلامی وارد ترکیه شده و خودشان را به دفترUN   در "وان" معرفی کرده بودند ولی UN در اوایل از پذیرش تعهدات خود در مقابل این گروه امتناع ورزیده، حتی از فوریه 2002 از ثبت نام آنان خودداری می کرد. گرچه همه این پناهندگان از 2004 رسما به عنوان پناهنده شناسایی شده اند ولی کماکان در وضعیت معلق و بلاتکلیفی به سر می برند. پناهندگان بارها جهت روشن شدن وضع  بلاتکلیفیشان از راههای قانونی دست به اعتراض زده بودند ولی در همه موارد از طرف پلیس وان به شدت سرکوب شدند، در سپتامبر 2003 پلیس 20 تن از این پناهندگان را دستگیر وبلافاصله به مرز ایران دیپورت میکند، بعدها در نوامبر 2003 در پی یک تجمع اعتراضی مسالمت آمیز 53 پناهنده دستگیر و به مدت 8 روزبازداشت می شوند که خوشبختانه و بعد از مداخله سازمانها و نهادهای حقوقی و بین الملی آزاد شدند. واکنش ضعیف UNHCR باعث شد که ترکیه همه این پناهندگان به جز این 53 نفررا به 14 شهر آنادولی انتقال دهد و به عنوان " مهاجر موقت"نه "پناهنده" به آنان اجازه اقامت موقت داده شود. منطق UNHCR در تعلل انتقال این گروه " جابجا شونده بی قاعده (Irregular Mover )" است بدین معنی که پیشتر و در شمال عراق امنیت داشته اند.

تا کنون این گروه دو بار در مقابل دفتر UN  در آنکارا تجمع اعتراضی داشتند که آخرینشان دوشنبه اخیر بود. مطالبه و خواستهای این گروه به شیوه رسمی و با اطلاعیه به 3 زبان انگلیسی، ترکی و فارسی صادر شده بود، که خواستار رسیدگی به وضع بلا تکلیفی، دریافت جواب صریح و تشریح علت اهمال در وضعیت این گروه، رسیدگی به امور مالی و درمانی و انتقال آنان به کشورهای غربی بود.

آنچه که می شود از آنها به عنوان نقطه مثبت یاد کرد حضور رسانه های گروهی محلی و بین المللی بود که تمام خواسته ها و وضعیت این گروه را تحت پوشش قرار دادند، همچنین حضور نماینده  شعبه خارجی پلیس آنکارا و فیلمبردار tv8 ترکیه در نشست مذاکره این گروه با UN بود که این اقدام در تاریخ نشستهای پناهندگان بی سابقه بود.

 خانم کارولین مسئول بخش حقوقی UN آنکارا، آقای متین کوراباتیر سخنگوی UN ، فریده عبدلعظیمی، خانمه حسین زاده، سردار رحیمی، محمد سبیلی و حسن لاوه به عنوان نماینده پناهندگان و نماینده شعبه خارجی پلیس در این نشست حضور داشتند که همه مشکلات مربوط به وضعیت بغایت وخیم پناهندگان، تمدید اقامت موقت پناهندگان از جانب وزارت کشور ترکیه و تهیه جدول زمانی انتقال آنان مورد بحث و مذاکره قرار گرفت. در جواب،  مسئولین UN خاطر نشان ساختند که استرداد پناهندگان به ایران یا عراق به هیچ شیوه امکان ندارد، نگه داشتن پناهندگان در ترکیه تا روشن شدن وضع عراق منتفی است و همه کوشش و برنامه UN ، انتقال پناهندگان بیمارو در وضعت حاد است اما توضیح داده نشد که برنامه UN برای بقیه پناهندگان چیست؟ در نهایت، نمایندگان پناهندگان اصرار کردند که این دستورات و برنامه های UN از جانب خانم کارولین در مقابل دوربین ها برای همه پناهندگان گفته شود که این اقدام هم انجام شد.

آنچه که جای نگرانی است خودداری مسئولین UN در تهیه جدول زمانی انتقال پناهندگان  به کشور ثالث و طفره رفتن UN از حضور نماینده وزارت داخلی ترکیه در این نشست بود.  

گرچه رفتار پلیس همراه با خشونت نبود ولی از پناهندگان مرتبا خواسته می شد که سریعا متفرق شوند چون به گفته پلیس، این تجمع با قوانین کشور ترکیه مغایرت دارد.

در نهایت پناهندگان همگی تاکید داشتند که در صورت برآورده نشدن خواسته هایشان، اینگونه تجمعات اعتراضی را تکرار خواهند کرد.

 

سردار رحیمی

7 ژوئن 2005   


نامه ی سرگشاده با امضای صدها پناهنده بی دفاع کرد ایرانی در کشور ترکیه خطاب به :  

 

محافل و مجامع مدافع حقوق بشر !

شخصیتها ،احزاب و سازمانهای مترقی و دمکراسیخواه !

رسانه های مستقل و آزادیخواه !

حدود چهار سال است که در کشور ترکیه 1200 پناهنده ی سیاسی کرد ایرانی که اکثریت آنان را زنان و کودکان تشکیل میدهند، در بدترین شرایط حقوقی و انسانی قرار دارند و دفتر ترکیه ی کمیساریای عالی پناهندگان کماکان از مسئولیتهای قانونی خود در قبال آنان شانه خالی میکند.این گروه از پناهندگان ایرانی از ماه ژانویه 2004 برگه های قبولی سازمان ملل را دریافت کرده اند، با اینحال از حقوق پناهندگی مصرح در" کنوانسیون ژنو" محرومند.مسئولین UN آنکارا عامدانه وضعیت بغایت وخیم این گروه از بی پناهان ایرانی را که خود به عنوان پناهنده پذیرفته اند ،کتمان و لاپوشالی نموده و تحت این عنوان غیر واقعی که "جابه جاشونده غیر قانونی " هستند و بدون مجوز قانونی از شمال عراق وارد ترکیه شده اند، از کوشش جهت اسکان مجدد آنها در کشورهای پناهنده پذیر خودداری میورزند.این   پناهندگان سیاسی کرد ایرانی در نتیجه ی سالها  مبازه با حکومت اسلامی به شمال عراق پناه برده و در آنجا نه تنها از حقوق انسانی و پناهندگی محروم بوده ، بلکه به لحاظ امنیتی تحت پیگرد عوامل وزارت اطلاعات ایران قرار داشته و حدود یکصد تن از آنها در جریان سوء قصدهای تروریستی عوامل رژیم ایران در شمال عراق جان خود را از دست داده اند. این پناهندگان در نتیجه برخورداری از ابتدایی ترین حقوق انسانی و در خطر بودن جانشان ، طی ماههای سال 2001 و 2002 پای پیاده و با سختی و مشقت فراوان وارد ترکیه شده و دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در شهر مرزی " وان " پناه آورده اند . در صورتیکه مسئولین UN آنکارا  شرایط وخیم این پناهجویان در شمال عراق را تحت این عنوان غیر قانونی که بمنظور ممانعت از ورود احتمالی شمار دیگری از پناهجویان سیاسی ایرانی از شمال عراق به ترکیه ، سیاست تنبیهی عدم انتقال این گروه از پناهندگان را به کشورهای پناهده پذیر در پیش گرفته اند. فراتر از آن اوضاع واقعی این پناهندگان را از جلسات رسمی و نشستهای علنی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ژنو حذف و مخفی نموده اند.

با توجه به این سوابق این گروه از پناهندگان ایرانی که در گذشته برای مدتهای متفاوت از فعالین و اعضای احزاب کرد مخالف حکومت ایران بوده و دارای کیسهای علنی هستند ، هیچگونه بازگشتی به ایران برای آنها قابل تصور نمی باشد. در مقابل هم در صورت ادامه ی اعمال تبعیض و سهل انگاری دفتر UN ترکیه نسبت به سرنوشت این گروه مشخصا بیدفاع و ستمدیده ، محکوم به تحمل شرایط بد کنونی و به بیان ساده تر فنای تدریجی زندگی خود و فرزندانشان میباشند.

با اینکه گروه 1200 نفری پناهندگان سیاسی کرد ایرانی جهت کسب حقوق قانونی خود و ناچار کردن دفتر ترکیه ی کمیساریای پناهندگان پناهندگان به رفع تبعیض و اجرای تعهدات قانونیش در قبال آنها در مقابل درب UNHCR "آنکارا " و "وان" نسبت به اعتصاب غذا و تحصن اعتراضی آرام زده اند ، اما به نتیجه ای مطلوب دست نیافته و بدلیل مداخله ی پلیس ، در تحقق خواستهایشان ناکام مانده اند.

 

سیاستهای تبعیض آمیز و برخوردهای غیرقانونی دفتر ترکیه ی کمیساریای پناهدگان در قبال گروه یکهزار و دویست نفری پناهندگان کرد ایرانی ، خارج از محدوده ی سیاستهای کلی پناهندگی در جهان میباشد. این گروه از پناهندگان که در گذشته در صفوف آندسته از احزاب و سازمانهای اپوزیسیون فعالیت داشته اند که خواهان سرنگونی رژیم اسلامی و استقرار حکومتی مبتنی بر دمکراسی بوده اند ، مورد اهمال و سهل انگاری عامدانه ی دفتر UNHCR آنکارا قرارگرفته اند . جدا از این گروه سایر گروههای پناهنده ی ایرانی و غیر ایرانی در کشور ترکیه ، بویژه افراد وابسته به جناح به اصطلاح اصلاح طلب رژیم اسلامی که با پاسپورت وارد ترکیه می شوند تحت پوششهای همه جانبه ی دفتر کمیساریای پناهندگان قرار دارند و طی مدت زمان کمی به کشور های پناهنده پذیر منتقل میشوند. در نتیجه ی اعمال چنین سیاستی ، صدها  زن و کودک پناهنده کرد ایرانی پس از حدود چهار سال بلاتکلیفی و عدم رسیدگی به مشکلاتشان به دست فراموشی سپرده شده اند . این بی پناهان بی دفاع خواستار حمایت و پشتیبانی گروهها و سازمانهای چپ ،دمکرات ،مترقی و میهن پرست ، محافل و مجامع مدافع حقوق بشر ، خبرنگاران و روزنامه نویسان آزاد اندیش و رسانه های گروهی مدافع حقوق انسانها هستند. بعنوان یک وظیفه ی انساندوستانه و میهنی به یاری آنها بشتابید و از طریق ممکن به دفتر UNHCR آنکارا و سایر کشورها و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو فشار وارد آورید تا :   

 

1-      بلاتکلیفی چهار ساله‌ء پناهندگان سیاسی کرد ایرانی در ترکیه‌ که‌ هیچگونه‌ توجیه قانونی ندارد، پایان یابد و در رابطه‌ با سرنوشت آنها کمیساریای عالی پناهندگان پاسخ صریح و روشن خود را اعلام نماید. اعمال تبعیض و اهمال در قبال این گروه پایان داده‌ شده‌ و توضیح داده‌ شود که‌ چرا پناهندگان غیر کرد بدون هیچگونه‌ مشکلی به‌ کشورهای پناهنده‌ پذیر انتقال می یابند؟

2-     بعنوان یگانه‌ راه حل نهایی تا از جهنمی که‌ در آن قرار دارند رهایی یافته‌ و حقوق انسانی آنها تأمین گردد، در راستای اسکان دهی این پناهندگان در کشورهای پناهنده‌پذیر اقدامات جدی و کارساز صورت پذیرد و موانعی که‌ به‌ گفته‌ء دفتر آنکارای کمیساریای پناهندگان بر سر انتقال این گروه به‌ کشورهای سوم از طرف دولت ترکیه‌  ایجاد شده‌ رفع گردند.

3-     معضلات این گروه از پناهندگان بی پناه ناشی از این واقعیت است که‌ دفتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل در آنکارا، در قبال این گروه مشخصأ ستمدیده‌، به‌ موازین و معیارهای پسندیده‌ء خود عمل نمیکند. بنابراین افشاگری و فشارهای محافل و مجامع دفاع از حقوق بشر میتواند مسئولین سازمان ملل در ترکیه‌ را به‌ اجرای تعهدات حقوقی و قانونیشان در قبال این گروه از پناهندگان ناچار سازد.

   ما پس از قطع امید از مذاکرات با مسئولین سازمان ملل در آنکارا جهت انتقال به‌ کشورهای سوم  و عدم تغییر سیاست تبعیض آمیز و کم کاری این سازمان، بعنوان آخرین راه پیش رو از روز دوشنبه 06/06/2005 ‌ اقدام به تحصن اعتراضی آرام در مقابل درب  " یو- ان" آنکارا نموده‌  و از شما میخواهیم  به‌ یاری ما بشتابید.

سخنگویان پناهندگان سیاسی کرد ایرانی در ترکیه

دوشنبه 06 . 06 . 2005